The agenda is separated into three pages. Please select below which day of the agenda you wish to view. 


Wednesday
April 3, 2019

Breakfast Buffet

6:30 a.m. — 8:00 a.m.

On your own.

Location: MAX Restaurant and Lounge, Mirabeau Park Hotel


Conference Registration

7:00 a.m. — 4:00 p.m.

Location: East Lobby

Trade Show

7:00 a.m. — 5:30 p.m.

Trade show, vendors, outdoor equipment show

Location: East Lobby, North Lobby, Ponderosa Room, Parking Lot, Demo Lot


Welcome and Opening Ceremony

8:00 a.m. — 8:30 a.m.

Location: Tamarack & Spruce Rooms

ILC Welcome by: Mark Boardman

  1. Spokane Valley Chamber of Commerce Welcome

  2. Pacific Logging Congress Welcome
    Presented by: Russ Smith, Director

  3. ILC President
    Presented by: Mark Boardman, F.H. Stoltze Land & Lumber, MT


Breakout Sessions (Concurrent)

8:45 a.m. — 11:15 a.m.

Moderaters: Steve Henderson, Pine Creek Logging; Brian Hobday, Weyerhauser; Tyler Roady, PotlatchDeltic; Drew Mahon, Bear Creek Logging

Credits: ID (TBD); MT (TBD); OR (TBD); WA (TBD)

Equipment

Location: Juniper Room

  • Papé Machinery

    Greg Freeland - “What’s New in John Deere Forestry”

  • Western States/CAT

    John Rollins - Updates for Forestry Machines

  • Modern Machinery

  • Triad Machinery

    Kushiah McCullough - What’s New at Tigercat and Triad

  • Schaeffer's Manufacturing
    Jim Ferguson, CLS / Matthew Mittan GCC

Technology

Location: Diamond/Spirit Room

  • Avenza Maps
    Tara Cotter

  • Garmin

    Scott Marquis

  • Holtz Forestry, Dendroptix
    Lucas Wells

  • Drone Uses in Forestry
    Geoff Klein, IDL

Business

Location: Lilac Room

  • Retirement Planning
    Nancy Hadley, D.A. Davidson

  • Succession Strategies
    Michael Stolp - Northwest Farm Credit Services

  • Current Tax Changes & Implications
    Mike Whitmore, HMA CPA

  • Insurance Overview

    Steven Bojan - HUB Insurance


Lunch

11:30 a.m. — 12:30 p.m. 

Location: Tamarack & Spruce Rooms

Cost: $15 for registered, accredited attendees; $25 for unregistered, noncredited attendees


Keynote SpeakeR: MaRC Brinkmeyer

12:30 p.m. — 2:00 p.m.

Location: Tamarack & Spruce Rooms

Speaker: Marc Brinkmeyer – Idaho Forest Group

Topic: “Growing the Timber Industry in the Age of Automation:
Sustaining and Developing Strong, Committed, and Enterprising Employees”

Coordinator: Erika Sussi, G. Ikola Logging, McCall, ID

Credits: ID (TBD); MT (TBD); OR (TBD); WA (TBD)


Panel #1: Sharing Objectives

2:00 p.m. — 3:30 p.m.

Location: Tamarack & Spruce Rooms

Coordinators: Mac LeFebvre, Idaho Forest Group; Jesse Hunt, Jesse Hunt Logging

  • Michael Gibson, Trout Unlimited

  • Michael Peterson, Lands Council

  • Darcy Batura, Nature Conservancy

Credits: ID (TBD); MT (TBD); OR (TBD); WA (TBD)


Trade Show, Vendors, Outdoor Equipment Show & Demo Lot

3:30 p.m. — 5:30 p.m.

Location: East Lobby, North Lobby, Ponderosa Room, Parking Lot, Demo Lot

Credits: ID(TBD); WA(TBD); CFE ((TBD)Day)


Equipment dealer's tailgate appreciation Meet & Greet

6:00 p.m. — 10:00 p.m.

Location: Tamarack & Spruce Rooms

Sponsored spirits & appetizers.